Beseda ŘEKNI SI O POMOC - Bez hranic
V pražském coworkingovém prostoru BASE
Realizace
Říjen 2022
ŘEKNI SI O POMOC – Bez hranic, je událost dávající si za účel destigmatizaci duševních onemocnění. Již druhý ročník unikátní akce, která spojuje odborníky z řad psychiatrů a psychologů, chce letos nejen informovat o stále tabuizovaném tématu duševního zdraví, ale i nabídnout řešení.
Narůstajícím počet pacientů léčící se na duševní onemocnění je v naší společnosti alarmující, jaké jsou příčiny? I o tom budeme mluvit v rozhovorech s odborníky.
Téma letošního ročníku jsou poruchy osobnosti, s akcentem na Hraniční poruchu osobnosti - těžko léčitelnou chorobu (mnozí odborníci tvrdí, že není léčitelná vůbec), která má u nemocného člověka až 400x vyšší pravděpodobnost sebevraždy, ve srovnání se zdravým jedincem.
Punc unikátnosti besedy vtiskne akci účast nejen odborníků, ale i lidí, kteří mají poruchy osobnosti a nebojí se předstoupit před auditorium, aby sdíleli svůj příběh. Příležitost k rozhovoru dostanou i blízcí, kteří žijí, či žili s člověkem trpícím poruchou osobnosti. Bude zde tak jedinečná příležitost vnořit se do problematiky nejen z teoretické stránky.
ŘEKNI SI O POMOC – Bez hranic, se uskuteční na Světový den duševního zdraví – 10.října 2022 v pražském coworkingovém prostoru BASE (Italská 2581/67, 120 00 Churchill I), v čase od 17:00 do 20:00. Akce je určena pro širokou veřejnost a vstup je volný.
Hosté besedy:
Mgr. Eliška Hrbková – je psychoterapeut, vede Denní stacionář pro klienty s poruchou osobnosti v Psychiatrické nemocnici Bohnice. Zároveň má i svou privátní psychoterapeutickou praxi, v níž se specializuje na terapii emočně nestabilní poruchy osobnosti.
Mgr. Adam Táborský – působí jako psycholog v Psychiatrické nemocnici Bohnice. Založil projekt Terapie mezi stromy, kde propojuje přírodu a duševní zdraví.
PhDr. Mgr. Jeroným Klimeš, Ph.D. – je český psycholog. Zabývá se převážně psychologií rodiny, církevně-pastorální psychologií. Dříve se zabýval i policejní psychologií a psychologií reklamy.
MUDr. Jiřina Kosová – pracuje jako psychiatr a psychoterapeut. Kromě NUDZ, kde léta zastávala pozici vedoucího lékaře otevřeného psychoterapeutického oddělení a denních stacionářů věnujících se hlavně práci s úzkostnými pacienty, pracuje dále ve zdravotnických zařízeních ZB Sanima a Unicare, a také jako odborný asistent v oboru psychiatrie při 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze.
Martina Kulhánková – autorka knihy Život na houpačce, která ve své knize představuje 22 životních příběhů lidí s hraniční poruchou osobnosti jež se každý den potýkají s obrovskou psychickou bolestí a zátěží, ale také těch, jež se snaží „hraničářům“ pomoci; tedy jejich přátel či rodinných příslušníků. Martina Kulhánková měla dceru, která trpěla hraniční poruchou osobnosti a spáchala sebevraždu.
Mgr. Adam Táborský – působí jako psycholog v Psychiatrické nemocnici Bohnice. Založil projekt Terapie mezi stromy, kde propojuje přírodu a duševní zdraví.
Mgr. Dan Bialožyt – působí jako terapeut ve stacionáři pro klienty s hraniční poruchou osobnosti v organizaci Kaleidoskop. Je také konzultantem v oblasti závislostí v Národní lince pro odvykání.
Mgr. Kateřina Cabalková – psychoterapeut a rodinný terapeut, která krom své soukromé praxe pracuje jako terapeut v organizaci Kaleidoskop podporující osoby s hraniční poruchou osobnosti. Rovněž je jako terapeut zapojena do projektu Stop násilí Diakonie ČCE – SKP.
Jonáš Motyčka – organizátor akce ŘEKNI SI O POMOC – Bez hranic a tvůrce projektu Správný start, který devět let pomáhá mladým dospělým, kteří prošli ústavní výchovou – dětských domovem, výchovným ústavem a pěstounskou péčí. Sám trpí hraniční poruchou osobnosti.
+ další 3 odvážní lidé s poruchou osobnosti, kteří se o ní nebojí mluvit.
